Trądzik u nastolatków występuje z powodu zmian hormonalnych, gdy organizm przechodzi przez okres dojrzewania. Nastolatki zwykle mają trądzik pospolity, który zwykle pojawia się na ramionach, twarzy, klatce piersiowej, szyi i górnej części pleców. Osoby z rodzinną historią trądziku, palacze, osoby przyjmujące niektóre leki, szczególnie te na epilepsję lub depresję, są narażone na zwiększone ryzyko trądziku.
Trądzik – czy ma zły wpływ na nasze zdrowie?
Osoby z różnymi zaburzeniami endokrynologicznymi. Mężczyźni i kobiety doświadczają trądziku hormonalnego w okresie dojrzewania. Na tym etapie dziewczęta mają tendencję do wysokich hormonów androgenowych, co powoduje, że gruczoły powiększają się i produkują więcej sebum. Menopauza i ciąża są również czasami wysokiego ryzyka trądziku u kobiet. Kobiety z policystyczną chorobą jajników również doświadczyły zwiększonego odsetka trądziku.
Trądzik jest zaburzeniem zapalnym skóry, która ma gruczoły łojowe (olejowe), które łączą się z mieszkiem włosowym, który zawiera cienkie włosy. W zdrowej skórze gruczoły łojowe wytwarzają sebum, które opróżnia się na powierzchnię skóry przez pory, które są otworem w pęcherzyku. Keratynocyty, rodzaj komórki skóry, wyściełają pęcherzyk. Zwykle, gdy ciało zrzuca komórki skóry, keratynocyty wznoszą się na powierzchnię skóry. Mieszanina oleju i komórek pozwala bakteriom, które normalnie żyją na skórze, rosnąć w zatkanych pęcherzykach i powodować stan zapalny – obrzęk, zaczerwienienie, ciepło i ból.
Kiedy ściana zatkanego pęcherzyka rozpada się, rozlewa bakterie, komórki skóry i sebum na pobliską skórę, tworząc zmiany lub pryszcze.
Dla zdrowia psychicznego jest z pewnością niezdrowy! Nastolatkowie tracą swoją pewność siebie.