Jak prawidłowo dbać o higienę intymną? - 1 2024

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Higiena intymna kobiet jest niezwykle ważna dla zdrowia, komfortu i dobrego samopoczucia. Popełniane w tej kwestii błędy mogą bowiem powodować infekcje i zmiany skórne, które obniżają jakość życia, mogą również być źródłem poważniejszych dolegliwości. Jak właściwie dbać o okolice narządów płciowych? Czy płyn do higieny intymnej jest obowiązkowym elementem w codziennej pielęgnacji?

Nie należy popadać w skrajności

O tym, że brak dbałości o higienę intymną może prowadzić do poważnych infekcji, nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że żadna skrajność nie jest dobra – także nadmierna dbałość o higienę, zbyt częste mycie okolic intymnych oraz używanie agresywnych preparatów myjących może powodować szereg dolegliwości. W ten sposób zaburza się bowiem naturalną florę bakteryjną pochwy, co w konsekwencji prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Podstawowe zasady higieny intymnej

Podstawą w higienie intymnej jest mycie okolic narządów płciowych ciepłą wodą. Najlepiej korzystać z szybkich pryszniców, niewskazane są długie kąpiele, które zaburzają mikroflorę bakteryjną pochwy. W razie potrzeby można korzystać z odświeżających chusteczek nawilżających, najlepiej takich, które są do tego celu przeznaczone. Zawierają one delikatne substancje myjące, nie mają natomiast aromatów, barwników i składników, które mogłyby powodować podrażnienia. O szczególną higienę należy zadbać w czasie miesiączki, warto wtedy podmywać się częściej, ale nie w gorącej wodzie.

Czy warto sięgnąć po płyn do higieny intymnej?

Wiele kobiet do mycia okolic płciowych używa płynów do higieny intymnej. Mogą być one dobrym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji, choć według ginekologów nie są niezbędne. Wystarczą zwykłe, delikatne środki myjące, jakie stosujemy do innych części ciała. Płyn do higieny intymnej daje jednak paniom poczucie komfortu, można więc go używać, ale z umiarem. Do mycia wystarczy dosłownie kilka kropel preparatu.

Płyny do higieny intymnej mają właściwości nawilżające, łagodzą podrażnienia, pomagają w utrzymaniu prawidłowego pH pochwy i mikroflory, a jednocześnie wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Pod warunkiem jednak, że mają dobry skład. Wybierając preparat do mycia okolic intymnych, warto sięgać po produkty, które zawierają kwas mlekowy, rumianek, panthenol, aloes i alantoinę. Należy natomiast unikać silnych środków myjących o mocnym zapachu.

Kiedy przyda się probiotyk ginekologiczny?

Niewłaściwa higiena i częste infekcje osłabiają mikroflorę pochwy, sprawiając, że staje się ona narażona na działanie bakterii i innych drobnoustrojów. Podobne efekty daje antybiotykoterapia, która zabija także te dobre bakterie. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, można sięgnąć po probiotyk ginekologiczny, który uzupełnia codzienną dietę w pałeczki kwasu mlekowego – niezbędnego do prawidłowej ochrony okolic intymnych.